این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد چک لیست ها کاملا محفوظ می باشد

مزیت‌های منحصربفرد استفاده از چک لیست / قسمت دوم

مزیت‌های منحصربفرد استفاده از چک لیست / قسمت دوم
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/04 0 نظر

امروزه کسی نیست که از کاربرد چک لیست در زندگی و بهینه سازی فعالیت‌های روزمره بی‌خبر باشد. ما در این مقاله قصد داریم 4 ویژگی منحصربفرد استفاده از چک لیست را بیان کنیم که آن را به یک ابزار خارق العاده برای انجام هر چه بهتر فعالیت‌های روزانه تبدیل کرده است.  

مزایای استفاده از چک لیست

حذف موارد غیر ضروری

با پیشرفت علم و تکنولوژی، کارهایی که قبلا به سادگی انجام می‌شدند هم امروز با پیچیدگی‌هایی همراه هستند و به سادگی گذشته نمی‌شود از عهده آن‌ها برآمد. یکی از دلایلی که باعث بوجود آمدن این پیچیدگی‌ها شده، انجام کار‌های غیر ضروری و اضافه است که نه تنها زمان بیشتری از افراد می‌گیرد بلکه موجب دشوار شدن بیش از حد وظایف روزانه هم شده است.

استفاده از یک چک لیست به شما کمک می‌کند بخش‌های اضافی را شناسایی کنید و تمرکز خود را فقط به قسمت‌های ضروری کار بگذارید. بعضی وقت‌ها فراموش کردن تنها بخش کوچکی از وظایف، باعث می‌شود تمام زحماتی که برای انجام کار کشیده‌اید، از بین برود. به کمک چک لیست می‌شود بروز این اشتباهات را به حداقل رساند.

دغدغه و نگرانی ذهنی کمتر

ممکن هست استفاده از چک لیست برای بعضی‌ها خوشایند نباشد چون که باید طبق یک چارچوب از پیش تعیین شده عمل کنند و شاید هم ادعا بکنند که در این صورت آزادی عمل کمتری برای انجام کار دارند. اما مطالعاتی که در این زمینه انجام شده، نشان می‌دهد که چک لیست نه تنها تکرار اشتباهات را به حداقل رسانده بلکه کیفیت انجام آن‌ها را هم به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

یکی از اصلی‌ترین کاربرد‌های چک لیست در زمینه پزشکی هست و استفاده از آن باعث شده که خطا‌های انسانی به حداقل میزان ممکن برسد. علاوه بر این دیگر نیازی نیست تمرکزتان را به بررسی کردن بخش‌های تکراری بگذارید و با خیال راحت می‌توانید این کار به عهده چک لیست بگذارید.

کاهش سوانح هوایی

چک لیست‌ها نقش غیر قابل انکاری در صنعت هواپیمایی دارند. خلبان و کمک خلبان قبل از پرواز و فرود هواپیما بایستی موارد متعددی را در چک لیست بررسی کنند. یک اشتباه ساده در این زمینه ممکن است به مرگ صد‌ها نفر ختم بشود بنابراین لازم هست هر مرتبه قبل از برخواستن هواپیما، تمامی موارد ایمنی بررسی بشوند تا وقوع این سوانح به حداقل میزان ممکن برسد.

چک لیست به نحوی تداعی کننده نظم و پایبندی به قانون است و باعث می‌شود فرد با با دقت بیشتری کار را انجام بدهد. تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که از چک لیست استفاده می‌کنند، شانس بیشتری برای انجام آن کار به بهترین شکل ممکن دارند.

صرفه جویی در زمان

ممکن است در نگاه اول استفاده از چک لیست زمان‌ زیادی بگیرد اما تحقیقات نشان داده‌اند که کمک گرفتن از چک لیست برای انجام کار در بلند مدت باعث صرفه جویی در زمان می‌شود. چک لیست نه تنها کمک می‌کند از بروز اشتباهات جلوگیری کنید بلکه باعث می‌شود زمانی که برای رفع نواقص صرف می‌کردید را به انجام ادامه کار اختصاص بدهید.

چگونه یک چک لیست موفق تهیه کنیم؟

صرفا با گرد هم آوردن یک سری اطلاعات و مراحل مختلف از انجام یک کار، نمی‌شود چک لیست مناسب تهیه کرد. در ادامه به نکاتی اشاره می‌کنیم که با در نظر گرفتن آن‌ها می‌توانید یک چک لیست کاربردی تهیه کنید.

1- شناسایی نقاط ضعف

نگاهی به کاری که انجام می‌دهید بیاندازید و ببینید در چه زمینه‌ای آن طور که می‌خواهید نتیجه نگرفته ‌اید. اگر می‌خواهید در محیط کار بیش از آن چیزی که هستید موثر باشید، اول به دنبال دلیل آن بگردید. ببینید چه نقاط ضعفی دارید و یا چه عواملی باعث می‌شوند که مرتکب اشتباه بشوید. این نقاط ضعف و اشتباهات متداول، زمینه‌ای برای ایجاد یک چک لیست کاربردی هستند.

2- به موارد تکراری و روتین بیشتر توجه کنید

برای تهیه یک چک لیست کاربردی نیاز نیست تمام مراحل انجام کار را در آن در نظر بگیرید. چنین کاری فقط باعث تبدیل شدن چک لیست به یک ابزار خسته کننده می‌شود. به جای این کار، تمرکز خود را بر روی بخش‌های حساس و پر اشتباه بگذارید که احتمال بیشتری دارد فراموش بشوند و یا مشکل آفرین باشند.

3- لزوم تهیه چک لیست مختص برقراری ارتباطات

چک لیست‌ها اغلب موارد فنی را در بر می‌گیرند ولی خیلی از پروژه‌ها هستند که برای انجام شدن به برقراری ارتباطات مختلف میان افراد نیاز دارند. در چنین شرایطی بهتر است یک چک لیست مجزا برای ارتباطاتی که باید ایجاد بشوند، تهیه کنید و در آن شرایط تماس، زمان و مکان دیدار و همچنین افرادی که باید با همدیگر دیدار داشته باشند را مشخص کنید.

4- آزمودن چک لیست

بهترین راه برای سنجیدن کاربرد یک چک لیست، آزمایش آن در محیط کار هست. به این ترتیب متوجه مشکلات احتمالی آن می‌شوید و آن‌ها را برطرف می‌کنید.

چک لیست‌های پرکاربرد

چک لیست آزمون

دانشجویان همیشه بخشی از مطالبی که برای آزمون باید بدانند را بنا به دلایلی از قلم جا می‌اندازند و دقیقا همان بخش‌ها هم پاسخ سوالاتی هستند که فردا در آزمون می‌آیند. برای این که از هیچ بخشی از دروس امتحانی غافل نشوید، استفاده از چک لیست بهترین گزینه‌ای هست که می‌تواند به شما کمک کند.

چک لیست سفر

همیشه قبل از سفر، تصمیم داشته‌ام تجیهزات بخصوصی را همراه خودم داشته باشم و از مدت‌ها قبل برنامه ریزی کرده بودم که آن‌ها را در سفر داشته باشم اما بنا به دلایلی، بخشی از آن‌ها را فراموش می‌کردم.

به همین خاطر تصمیم گرفتم فهرستی از تجهیزاتی که می‌خواهم در سفر بعدی، همراه داشته باشم را از قبل آماده کنم. به کمک چک لیست سفر، دیگر بهانه‌ای برای فراموش کردن ندارم و با خیال راحت، می‌توانم سفر بعدی را برنامه ریزی کنم.

جمع بندی

در نگاه اول استفاده از چک لیست ممکن هست کمی کسل کننده به نظر بیاد و چک کردن دائمی برخی موارد شاید فقط وقت گیر باشد. با این حال تحقیقات نشان داده‌اند که کمک گرفتن از یک چک لیست کاربردی نه تنها باعث صرفه جویی در زمان می‌شود بلکه کیفیت انجام کار را هم ارتقا می‌دهد.

بررسی دائمی مجموعه‌ای از آیتم‌ها علاوه بر این که امکان تکرار اشتباهات را کاهش می‌دهد باعث می‌شود شخص تمام تمرکز خود را به روی انجام ادامه کار بگذارد. بنابراین چک لیست به سادگی می‌تواند منجر به ارتقا بهره‌وری پروژه بشود.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات