این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد چک لیست ها کاملا محفوظ می باشد

مزیت‌های منحصربفرد استفاده از چک لیست / قسمت اول

مزیت‌های منحصربفرد استفاده از چک لیست / قسمت اول
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/29 0 نظر

دانش بشر در عصر حاضر بیشتر از هر زمان دیگری هست و هیچ وقت تا این اندازه انتشار اطلاعات کار ساده‌ای نبوده. با این وجود هنوز هم اشتباهات به صفر نرسیده و به بار ها می‌بینیم که اشخاص و یا شرکت‌ها نقایصی را بوجود می‌آورند که جبران آن‌ها امکان پذیر نیست. در این مقاله قصدداریم مزیت‌های منحصربفرد استفاده از چک لیست را معرفی کنیم که به کمک آن‌ها می‌توان بسیاری از مشکلات را برطرف کرد.

بعضی وقت‌ها هم ممکن هست که خود ما قربانی این چنین کوتاهی‌هایی بشویم و اشتباه کوچکی که به سادگی می‌شد جلوی آن را گرفت، برای ما دردسر ایجاد کند. ولی فکر می‌کنید چرا در حالی که دانش بشر تا این اندازه پیشرفت کرده باز هم خروجی کار متناسب با آن علم نیست؟ آیا واقعا نمی‌شود از تکرار خیلی از اشتباهات جلوگیری کرد؟

اجازه بدهید با یک مثال ساده، مشکل را توضیح بدهیم. در چند دهه اخیر پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه پزشکی اتفاق افتاده و خیلی از بیماری‌ها مثل گذشته دیگر تهدید برای سلامتی انسان‌ها نیستند. اما با این وجود شاید بشود ادعا کرد که مراجعه به یک مرکز درمانی مثل بیمارستان و مراقبت‌های ثانویه‌ای که باید از بیمار انجام بشود، به مراتب پیچیده‌تر از قبل شده است.

شاید همین پیشرفت‌ها و تنوع روش‌های درمانی باعث این همه پیچیدگی هست و منجر شده که پزشکان و یا کادر درمانی نتوانند بر روی وظایفی دارند تمرکز کنند. بهترین روش برای کنارآمدن با این پیچیدگی‌ها و استفاده از حداکثر ظرفیت ممکن، استفاده از چک لیست هست که مشکلاتی که قبل‌تر به آن‌ اشاره کردیم را تا حد زیادی برطرف می‌کند.

مزیت استفاده از چک لیست

وقتی کلمه چک لیست را می‌شنوید احتمالا فهرستی از انجام کار‌های روزانه به ذهن‌تان می‌آید که فقط باید وظایفی که انجام بدهید را در آن وارد کنید و یا این که مسئولیت‌ها را اولویت دهی کنید. اما دقت کنید مفهوم چک لیست با لیست انجام کار‌های روزانه به کلی فرق می‌کند.

البته که لیست انجام کار‌های روزانه ابزار فوق العاده‌ای برای مدیریت وظایف و انجام هر چه بهتر آن‌ها هست ولی فرق عمده‌ای که این فهرست‌ها با همدیگر دارند این هست که مراحل و یا بند‌های یک چک لیست ایده‌آل با گذشت زمان حذف نمی‌شوند و هر مرتبه که یک پروژه باید انجام بشود نیاز هست که دوباره همان موادر تکراری بررسی بشوند. اما مواردی که در لیست انجام کار‌های روزانه می‌آیند، جای خود را به وظیفه بعدی می‌دهند و به مراتب، راحت‌تر تغییر می‌کنند.

ممکن هست با خودتان فکر کنید استفاده از یک چک لیست چطور می‌تواند تا این اندازه کاربردی باشد و زندگی افراد را نجات بدهد؟ به همین خاطر در ادامه نمونه‌ای واقعی را مثال می‌زنیم که چک لیست توانسته نه تنها جان انسان‌ها را نجات بدهد بلکه مشکلاتی را حل کند که شاید به هیچ طریق دیگری برطرف نمی‌شده‌است.

بمب افکن B-17

 

 

 

B-17 به جرئت مرگ‌آور‌ترین بمب افکنی بود که در جنگ جهانی دوم به کار گرفته شد. ولی جالب هست که بدانید استفاده از یک چک لیست تا این حد در موفقیت این هواپیما تاثیر گذار بوده.

ماجرا به سال 1930 بر‌می‌گردد که ارتش ایالات متحده برای ساخت یک بمب افکن جدید، مناقصه‌ای برای ساخت نسل بعدی جنگنده‌ها برگزار کرد. علیرغم اینکه کمپانی‌های متعددی در این رقابت شرکت می‌کردند ولی در نهایت شرکت بویینگ موفق شد با ساخت بمب افکن B-17 برنده این مناقصه بشود. بمب افکنی که بویینگ طراحی کرده بود، 5 برابر بیشتر از هر هواپیمای دیگری قابلیت حمل مهمات داشت و در زمینه حداکثر برد پروازی و سرعت حرکتی، با هیچ بمب افکن دیگری قابل مقایسه نبود.

تا اینجای کار همه چیز امیدوارکننده بود و ارتش ایلات متحده برای ساخت تعداد قابل توجهی بمب افکن B-17 با شرکت بویینگ به توافق رسید. اما چند ماه بعد یکی از اولین هواپیما‌های تولید شده دچار سانحه شد و به همراه چندین تن بمب و مهمات، در آسمان منفجر شد و تمامی کادر پروازی آن جان خود را از دست دادند.

بازرسان فنی برای روشن شدن علت سانحه مشغول به کار شدند و تمامی دلایل ممکن برای سقوط هواپیما را بررسی کردند اما نه نقص فنی بخصوصی در ساخت بمب افکن پیدا کردند و نه متوجه خطای انسانی در سقوط هواپیما شدند. بمب افکن B-17 علیرغم ویژگی‌های فنی خارق العاده، تمامی تست‌های فنی را پشت سر گذاشت ولی همچنان دلیل سقوط آن فروند هواپیما مشخص نشده بود.  

خلبان برای بلند شدن هواپیما باید به صورت همزمان عملکرد 4 موتور، باله‌های پروازی، شرایط جوی و همچنین پارامترهای متعدد دیگری را در نظر می‌گرفت. اما در روز حادثه خلبان فراموش کرده بود یک سوییچ ساده را فعال کند. به عبارتی یک غفلت ابتدایی باعث شد تمام هزینه‌هایی که برای ساخت این هواپیما شگفت انگیز صرف شده بود، از بین برود.

علیرغم سانحه هوایی برای بمب افکن B-17، ارتش نه تنها سفارشات قبلی را لغو نکرد بلکه با انجام یک سری آزرمایش‌های فنی، عملکرد هواپیما را هم تایید کرد. کارشناسان فنی معتقد بودند با صرف کمترین هزینه و تنها به کمک یک چک لیست ساده می‌شود از تکرار چنین سوانحی جلوگیری کرد.

تاریخ هم نظر کارشناسان را تایید کرد و این هواپیما موفق شد مسافتی بیش از 2 میلیون مایل را به لطف چک لیست‌های فنی و بدون حتی یک سانحه هوایی طی کند.

ضرورت استفاده از چک لیست

فقط برای یک لحظه پیچیدگی‌های طراحی و راه اندازی یک پروژه عظیم را در نظر بگیرید. به عنوان مثال برای ساخت یک آسمان خراش، جمعی از متخصصان و کارشناسان حوزه‌های مختلف گرد هم می‌آیند و هر کدام تنها بخشی از انجام کار را عهده‌دار می‌شوند. حالا چطور ممکن هست این افراد پروژه را با هماهنگی کامل انجام بدهند و کار را به خوبی پیش ببرند؟

پاسخ به این سوال ساده است. هر قسمت پروژه برای آن که به بهترین نحو ممکن انجام بشود، به چندین چک لیست مختلف احتیاج دارد. همان طور که لیست انجام کار‌های روزرانه، وظایفی که در یک بازه معین باید انجام بشوند را مشخص می‌کند، استفاده از چک لیست هم به ما کمک می‌کند هیچ گاه بخشی از کار را از قلم نیاندازیم.

بدون استفاده از چک لیست عملا هماهنگی خیلی از پروژه‌ها غیر ممکن می‌شود. در دنیای مدرن امروز، عدم برقراری ارتباط با سایر بخش‌ها عملا به معنی شکست پروژه هست و بدون هماهنگی افرادی که در انجام یک پروژه مشغول هستند، نمی‌شود انتظار داشت کار به خوبی پیش برود.

دانش و یا تخصص هر شخص، با افراد دیگر متفاوت هست و نمی‌شود توقع داشت که بدون ارتباط بخش‌های مختلف حتی بخشی از کار هم به درستی انجام بشود.

مطالعه قسمت دوم این مقاله را در مطلب بعدی ازدست ندهید.  

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

مطالب مرتبط