این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد چک لیست ها کاملا محفوظ می باشد

زندگی با چک لیست یا بدون چک لیست؟

زندگی با چک لیست یا بدون چک لیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/03/04 0 نظر

زندگی با چک لیست یا بدون چک لیست؟ این سؤالی است که در عصر مدرن افراد زیادی به دنبال پاسخ به آن می‌باشند. چک لیست‌ها در دنیای پر مشغله امروزی با حجم عظیم اطلاعات می‌توانند راهی برای مدیریت و بهبود هرچه بیشتر روند انجام کارها باشند. این ابزار کارآمد توانسته است جایگاه بسیار مهمی در زندگی شخصی و حتی در کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ به دست آورد. اگر می‌خواهید بدانید که چرا بهتر است برای کارهای خود یک چک لیست طراحی کنید، در ادامه مطالب با ما همراه باشید تا دلایل و نحوه طراحی چک لیست را برای شما توضیح دهیم.

زندگی با چک لیست یا بدون چک لیست

با وجود اینکه ایجاد چک لیست می‌تواند مزایای زیادی برای زندگی شما داشته باشد، میلیون‌ها نفر روی کره زمین وجود دارند که از اهمیت این ابزار کارآمد اطلاعی ندارند و هرگز در زندگی خود از آن استفاده نمی‌کنند. شما چطور؟ آیا تا کنون از چک لیست استفاده کرده‌اید؟ آیا یکی از معدود افرادی هستید که از چک لیست‌ها برای بهبود زندگی خود استفاده می‌کنند؟

اگر از چک لیست برای کارهای خود استفاده نمی‌کنید، بهتر است در این مورد تجدید نظر کنید. در ادامه 4 مزیت اصلی چک لیست در زندگی شما را بررسی می‌کنیم.

 

1- با چک لیست کارهای بیشتری را انجام دهید

شما می‌توانید پس از اتمام هر کار، آن را از چک لیست خود خط بزنید. دیدن خط خوردن کارها به معنی درست انجام شدن و تکمیل آن‌ها است. به این ترتیب، با چنین کاری شما انرژی بیشتری برای اتمام کارهای بیشتر به دست می‌آورید. در حقیقت انجام‌شدن کارها به شما انگیزه می‌دهد تا به سراغ ادامه لیست‌ خود بروید و سعی کنید با تکمیل کردن بقیه آیتم‌ها به هدف خود برسید.

 

2- ذخیره نیروی ذهن و صرفه‌جویی در زمان

با استفاده از چک لیست‌ها می‌توانید قدرت ذهن خود را به جای هربار فکر کردن در مورد انجام کارها ذخیره کرده و از آن جهت بهبود روند کار خود استفاده کنید. علاوه بر این، با طراحی یک چک لیست یک بار زمان برای برنامه‌ریزی در مورد کارهایی که باید انجام شود، صرف می‌کنید و لازم نیست هربار در هر مرحله‌ای کارهایی که باید انجام دهید را به خاطر بیاورید. هربار پس از انجام هر کاری، به سادگی به چک لیست خود رجوع کنید و ببینید چه کارهایی را انجام داده‌اید و چه کارهایی را هنوز تکمیل نکرده‌اید. به این ترتیب، می‌توانید نیروی ذهن خود را ذخیره و در زمان صرفه‌جویی کنید. این کار همچنین امکان رخداد اشتباهات و فراموش‌کردن کارها را به حداقل می‌رساند.

 

3- با طراحی چک لیست سریع‌تر به موفقیت برسید

تعیین هدف (چه مربوط به کسب‌وکار یا شخصی) یکی از مراحل مهم رسیدن به خواسته‌هایتان در زندگی است و داشتن چک لیستی مؤثر و کارآمد به شما کمک می‌کند تا هرچه سریع‌تر به هدف خود برسید. دلیل این امر می‌تواند تقسیم کردن اهداف خود، به خصوص اهداف بزرگ در چک لیست باشد. به این ترتیب، رسیدن به اهداف کوچک‌تر برای شما راحت‌تر و ملموس‌تر می‌شود.

به عنوان مثال، اگر هدف شما کاهش 10 کیلوگرم اضافه وزن در طی 6 ماه باشد، می‌توانید این هدف را به اهداف کوچک‌تر در چک‌ لیست خود تقسیم کنید. پس می‌توانید کارهایی (اعم از ورزش و رژیم غذایی) را که باید برای کاهش وزن به صورت روزانه انجام دهید به چک لیست خود بیفزایید. حال هدف شما انجام کارهای کوچکی است که در نهایت به هدف نهایی یعنی کاهش وزن می‌انجامند و از جهتی تکمیل این اهداف کوچک به شما انگیزه بیشتری برای ادامه راه می‌دهد.

life-with-checklists

بیشتر بخوانید: راهنمای برنامه‌ریزی سفر با کمک چک‌لیست

 

4- استفاده از چک لیست برای هر کاری

یکی از مزایای بسیار مهم چک لیست‌ها این است که مختص به زمینه یا حوزه خاصی نیستند. به این معنا که شما می‌توانید برای انجام هر کاری از چک لیست استفاده کنید. این لیست‌های جادویی را می‌توان برای زمینه‌های مختلف کسب‌وکار یا زندگی شخصی استفاده کرد و از آن نتیجه بسیار خوبی گرفت. به عنوان مثال، در زمینه کسب‌وکار می‌توانید چک لیست‌هایی برای انجام پروژه، حسابرسی، انجام کارهای دفتری روزانه و تماس با مشتریان طراحی کنید و به نتیجه‌ دلخواه خود برسید. در زمینه زندگی شخصی نیز چک لیست‌های سفر، انجام کارهای روزمره، خرید و انجام کارهای خانه بسیار کارآمد می‌باشند و کمک زیادی در انجام هرچه بهتر کارها به شما خواهند کرد.

 

چطور یک چک لیست مؤثر و کارآمد طراحی کنیم؟

بوئینگ، ناسا و دیگر سازمان‌های بزرگ، تیم‌هایی‌ دارند که وظیفه اصلی‌شان طراحی چک لیست است و این می‌تواند نشانگر اهمیت بسیار زیاد چک لیست در رسیدن به موفقیت در زندگی شخصی یا کسب‌وکار باشد. خوشبختانه، چک لیست‌ها این امکان را فراهم کرده‌اند تا بتوانید به پیشرفت‌های قابل توجهی برسید، اما طراحی مؤثر و کارآمد چک لیست‌ها نیز از اهمیت به سزایی برخوردار است. در ادامه به شما کمک خواهیم کرد تا تنها در 6 مرحله یک چک لیست کامل و مؤثر برای کارهای خود طراحی کنید. باید به یاد داشته باشید که طراحی چک لیستی کامل و هرچه بهتر به معنای رسیدن به موفقیت نیست و بدون تلاش شما برای انجام کارهای درون آن، لیستی کاملاً بی‌ارزش خواهد بود.

 

1- دلایل شکست را شناسایی کنید

شناسایی و درک دلایل شکست، اولین مرحله طراحی چک لیست کارآمد است. سعی کنید لیست‌تان را طوری طراحی کنید که در نهایت منجر به شکست نشود. به عنوان مثال، چک لیست تحصیلی برای قبول‌شدن در دانشگاه را در نظر بگیرید؛ این چک لیست باید به شکلی قوی طراحی شده باشد و عواملی که ممکن است باعث شکست شوند را حذف کرد.

 

2- هدفتان را از ایجاد چک لیست مشخص کنید

چک لیست بدون هدف هیچ معنایی ندارد. در حقیقت هر چک لیستی با هدف خاصی برای انجام کاری طراحی می‌شود.

 

3- ایجاد لیست کارهایی که باید انجام شوند

این مرحله کاملاً مشخص است. شما باید لیستی از کارهایی که باید انجام دهید را تهیه کنید. به یاد داشته باشید که کارها را بر اساس اولویت‌شان در چک لیست خود وارد کنید. به عنوان مثال، در صورتی که چک لیست خرید تهیه می‌کنید، اول مهم‌ترین و ضروری‌ترین لوازمی را که باید خریداری شوند در لیست وارد کنید و غیرضروری‌ترین موارد را در آخر لیست قرار دهید.

 

4- ارزیابی چک لیست

پس از وارد کردن آیتم‌ها در لیست خود، ‌بار دیگر چک لیست‌تان را ارزیابی کنید تا مطمئن شوید موردی را فراموش نکرده‌اید.

 

5- چک لیست خود را آزمایش کنید

حالا نوبت این رسیده است که به چک لیست خود عمل کنید. ممکن است در مرحله اجرا متوجه اشکالاتی شوید و نقص‌هایی را در لیست خود ببینید. این نقص‌ها و کمبود‌ها را یادداشت کنید تا در چک لیست‌های بعدی آن‌ها را تکرار نکنید.

 

6- چک لیست خود را اصلاح کنید

هم اکنون بر اساس تجربه‌ای که در مرحله 5 به دست آورده‌اید، وقت آن رسیده است که چک لیست خود را اصلاح کنید. بهبود مستمر چک لیست به کارآمدتر شدن آن کمک می‌کند.

life-with-checklists

بیشتر بخوانید: 14 ویژگی طلایی کارمندان موفق را بدانید

 

سخن آخر

چک لیست‌ها می‌توانند مزایای متعددی در زندگی افراد داشته باشند. آن‌ها به شما در همه زمینه‌های زندگی و کسب‌وکار اعم از مدیریت، نظارت و برنامه‌ریزی، روندهای بازرسی، حسابرسی، کارهای تکراری و روزمره، سفر و موارد دیگر کمک می‌کنند. اما تنها زمانی چک لیست، شما را به موفقیت نزدیک‌تر می‌کند که به طور مؤثر طراحی شده باشد. در نهایت، اگر زندگی پر مشغله‌ای دارید، طراحی یک چک لیست می‌تواند راه نجات شما باشد و به شما کمک کند تا همه کارها را به موقع و درست انجام دهید.

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات