این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد چک لیست ها کاملا محفوظ می باشد

چک لیست چیست و چه کاربرد‌هایی دارد؟

چک لیست چیست و چه کاربرد‌هایی دارد؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/06 0 نظر

اگر اهل برنامه‌ریزی برای کارهایتان هستید حتما با چک‌لیست آشنایی دارید. اگر هم تا به حال با آن سروکار نداشته اید بهتر است زمانی را به خواندن این مقاله اختصاص دهید. ممکن است بارها از خود سئوال کرده‌ باشید که چک‌لیست چیست و چه کاربردها و مزایایی دارد. خواندن این مقاله شما را با ماهیت و کارایی چک لیست آشنا می‌کند و به شما می‌گوید که آیا به آن نیاز دارید یا خیر.

چک‌لیست چیست؟

به طور کلی چک‌لیست همان فهرست کنترل است. یک لیست از سئوالات برای بررسی کارها و وظایف است که به بهبود روند کار، برنامه‌ریزی، صرفه‌جویی در وقت و عدم اتلاف انرژی افراد و غیره کمک می‌کند.

تعریف دیگری که می‌توان از چک‌لیست ارائه داد به این صورت است: لیستی که تمامی مواردی که به بررسی، تائید و بازرسی نیاز دارند را طبقه‌بندی کرده و در اختیار افراد قرار می‌دهد. این تعریف بیشتر مربوط به چک‌لیست‌های فعالیت‌های خدماتی و تولیدی مانند کارخانه‌ها، شرکت‌های هواپیمایی و اقدامات پزشکی است.

 

چرا از چک‌لیست استفاده می‌کنیم؟

دلایل زیادی برای استفاده از چک‌لیست‌ وجود دارد. خوب است بدانید که چک‌لیست‌ها می‌توانند در تمامی امور از جمله مسافرت، ورزش، آشپزی و غیره مورد توجه قرار بگیرند. ما در ادامه چند دلیل مهم و اساسی را برای شما نام می‌بریم. با در نظر داشتن این موارد می‌توانید متوجه شوید که تهیه چک‌لیست تا چه میزان در موفقیت شما نقش خواهد داشت.

 

1- جلوگیری از فراموش کردن وظایف:

اگر شما از آن دسته افراد هستید که دائما کارهای خود را فراموش می‌کنید، داشتن یک چک‌لیست زندگی‌تان را از این رو به آن رو می‌کند. یکی از مهم‌ترین کارایی‌های این لیست، یادآوری امور ضروری به افراد است. نیازی نیست حتما کارهای پیچیده‌تان را با این روش پیش ببرید. شما می‌توانید از چک‌لیست در انجام کارهای روزمره نیز بهره بگیرید. برای مثال برنامه روزانه خود را به صورت چک‌لیست درآورده و طبق آن عمل کنید. بی‌شک با این کار، دیگر برنامه‌هایتان را فراموش نمی‌کنید و کار امروز را به فردا نمی‌اندازید.

 

2- صرفه جویی در وقت:

مسلم است که با استفاده از این لیست جادویی دیگر نیازی نیست نگران کم آوردن زمان باشید. اگر درست برنامه‌ریزی کرده باشید و چک‌لیست را اصولی نوشته باشید، با خیال آسوده به کارهایتان می‌رسید. درصورت عادت کردن به استفاده از این لیست، احتمال اینکه از برنامه خارج شوید بسیار کم است.

چک‌لیست

 

3- بهره‌گیری مفید از کار تیمی:

زمانی که کار تیمی انجام می‌دهید، بهتر است با دادن چک‌لیست مربوطه به هر یک از اعضای گروه، تقسیم وظایف کنید. این کار باعث سرعت و سهولت در رسیدن به نتیجه مطلوب می‌شود. همچنین اعضا متوجه خواهند شد که کدام امور بر عهده آن‌ها است و کدام کارها در حیطه وظایف‌شان نیست. بنابراین تداخل و سوتفاهم‌ها تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند و همین امر موجب کارایی بهتر گروه می‌شود.

چک‌لیست

 

4- کاهش هزینه‌ها:

بر هیچ‌کس پوشیده نیست که با داشتن یک برنامه دقیق می‌توان هزینه‌ها را نیز کاهش داد. تهیه چک‌لیست به شما کمک می‌کند هزینه‌های اضافی و غیرضروری را حذف کنید. همچنین هزینه‌های ضروری را با برنامه‌ریزی دقیق‌تری انجام دهید.

چک‌لیست

5- اولویت‌بندی امور به بهترین نحو:

اجازه دهید قسمت‌های بالایی این لیست‌ محل قرارگیری کارهای مهم‌تر شما باشد. چک لیستی درست است که با نگاه کردن به آن متوجه شوید که چه کارهایی را باید زودتر انجام دهید. پیشنهاد ما به شما این است که لیست‌تان را بر اساس اولویت‌های‌تان بنویسید.

 

6- عادت به رعایت نظم در کارها:

با استفاده مکرر از چک‌لیست دیگر نمی توانید بدون آن کارهای مهم خود را انجام دهید. این نظم و ترتیب در انجام کارها کم‌کم وارد تمام عرصه‌های زندگی شخصی شما می‌شود و نقشی موثر در موفقیت شما ایفا می‌کند.

 

7- تولید بدون نقص:

اگر در تولیدی و کارخانه‌ای مشغول به‌کار هستید حتما با این لیست‌های کاربردی آشنایی دارید. امکان ندارد کالایی بدون بررسی نهایی و چک شدن کامل، روانه بازار شود. برای این بررسی‌ها نیز هیچ ابزاری بهتر و قدرتمندتر از چک‌لیست نیست.

 

8- ارائه خدمات به بهترین شکل ممکن:

در صورتی که کارتان خدماتی است، بهتر است همیشه لیستی از اقداماتی که باید انجام دهید را، همراه خود داشته باشید. در پایان کار همه را چک کنید و تیک بزنید. در این صورت متوجه خواهید شد که آیا کارتان را درست تحویل داده‌اید یا خیر.

 

9- یکسان‌سازی:

یکی دیگر از دلایل استفاده از چک‌لیست‌ها، اطمینان خاطر نسبت به یکسان‌ انجام شدن امور است. اگر می‌خواهید کارها را به چند نفر بسپارید، با تهیه چک‌لیست این کار بدون دردسر و یکسان پیش خواهد رفت. نیازی نیست نگران اختلاف ها باشید چون می‌توانید مطمئن باشید که امور طبق یک دستورالعمل یکسان انجام می‌شوند. با این کار ضریب اطمینان افزایش می‌یابد و میزان خطا تا حد قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد.

 

10- کارمند نمونه باشید:

در بسیاری از شرکت‌ها به هر فرد مطابق با جایگاه شغلی‌اش ، چک لیستی از وظایفی که باید انجام دهد، داده می‌شود. اگر کارفرمای شما این کار را نکرده به هیچ عنوان نگران نباشید. در ادامه ما معیارهایی را به شما گوشزد می‌کنیم که با در نظر داشتن آن‌ها می‌توانید برای خود چک‌لیستی مناسب طراحی کنید.

بیشتر بخوانید:7 فایده شگفت انگیز استفاده از چک لیست

 

درتهیه چک‌لیست چه نکاتی را رعایت کنیم؟

اگر به چک‌لیست علاقه پیدا کردید، پیشنهاد ما به شما خرید انواع آماده آن است زیرا قطعا به شکل اصولی و درست تهیه شده است و در استفاده از آن به مشکل بر‌نمی‌خورید. باید بدانید در صورتی که نخواهید از چک‌لیست‌های آماده استفاده کنید، می‌توانید با رعایت 7 مورد طلایی، برای خود چک‌لیست تهیه کنید.

  • موارد را به اختصار بیان کنید:

بلندنویسی باعث سردرگمی خواهد شد. بهتر است سریعاً به سراغ اصل مطلب بروید و منظور مستقیم خود را بیان کنید.

  • از کلمات ساده استفاده کنید:

سعی کنید کلماتی را به کار ببرید که قابل فهم و مفید باشند. از به کار بردن کلمات اضافی و پیچیده دوری کنید.

  • کلی‌نویسی ممنوع:

از کلی‌نویسی بپرهیزید زیرا این کار تمرکز شما را بر روی جزئیات از بین می‌برد. برای مثال به جای نوشتن: «انجام کارهای خانه»، بنویسید «گردگیری-نظافت یخچال و غیره...». با این کار شما امور کلی را به امور جزئی تبدیل خواهید کرد و مسلماً دقیق‌تر پیش خواهید رفت.

  • زمان خود را در نظر بگیرید:

یکی از مهم‌ترین فاکتور‌ها در نوشتن چک‌لیست، در نظر گرفتن زمان تقریبی برای هر کار است. اینکه بدانید برای کار  Xبه چه مقدار زمان احتیاج دارید، باعث می‌شود کارهایتان با سرعت و دقت بیشتری انجام ‌شود. همچنین دیگر مجبور نیستید نگران بی نظمی در امور باشید.

  • اولویت‌ها را فراموش نکنید:

به یاد داشته باشید که صدر چک‌لیست‌ها، جایگاه کارهایی است که در اولویت قرار دارند. این درست نیست که کارهای کم اهمیت را در اول لیست بیاورید. ابتدا کارهای اساسی را نوشته و سپس همانطور که به پایین لیست می‌آیید، از اهمیت امور نوشته شده بکاهید.

  • طبقه‌بندی کنید:

در نوشتن چک لیست‌ها، دسته‌بندی امور الزامی است. شما نمی‌توانید امور انبارگردانی را با فروش شرکت و یا کارهای روزانه‌تان، در یک لیست قرار دهید. بهتر است هر کار را در قسمت مخصوص به خود یادداشت کنید.

  • تکرار نکنید:

حواس‌تان به تکرار موارد باشد، در بسیاری از مواقع کارهای تکراری در چک‌لیست ها مشاهده می‌شود و همین امر روند پیشرفت و انجام کارها را کند می‌کند.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره طراحی یک چک لیست موفق

 

چه کسانی بهتر است از چک‌لیست استفاده کنند؟

1- مدیران و کارفرمایان

از قدیم گفته‌اند هرکه بامش بیش، برفش بیشتر. افرادی که مسئولیت‌های بیشتری دارند، مسلما به برنامه‌ریزی بیشتری نیاز پیدا خواهند کرد.  بنابراین اگر کارفرما هستید باید به گونه‌ای رفتار کنید که کارمندان‌تان نظم را از شما بیاموزند. می‌توانید برای بهبود کارها برای هر کارمند، چک‌لیست مخصوصی را تهیه کنید. با این کار بهره‌وری شما افزایش پیدا خواهد کرد.

چک‌لیست

 

2- کارمندان

اگر می‌خواهید کارمندی وظیفه‌شناس و مسئولیت‌پذیر باشید، بهتر است برای خود برنامه‌ای دقیق داشته باشید. هیچ کارفرمایی دوست ندارد شما وظایف‌تان را فراموش کنید. همچنین بعید است شما نیز علاقه‌ای به اخطار گرفتن‌های پیاپی داشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم که با تهیه چک‌لیست کارهای خود را پیش ببرید که مشکلی به‌وجود نیاید.

 

3- ورزشکاران

اگر به صورت حرفه‌ای و یا آماتور ورزش می‌کنید باید حتما چک‌لیست داشته باشید. با این کار شما برنامه تمرین‌های خود را درست پیش می‌برید و زودتر به نتیجه دلخواه‌تان می‌رسید. همچنین با یک چک‌لیست درست، می‌توانید برنامه تغذیه خود را آنگونه که می‌خواهید پیش ببرید.

چک‌لیست

 

4- مسافران

تا به حال شده در سفرهای‌تان با کمبود وقت مواجه شوید؟ یا زمانی که به مقصد رسیدید جایی برای ماندن در شهر جدید نداشته باشید؟ پیش آمده که وسیله‌ای را در خانه جا گذاشته باشید؟ دلیل تمام این‌ها عدم برنامه‌ریزی دقیق است. اگر قبل از سفر برای خود چک‌لیست تهیه کنید امکان ندارد هیچ‌کدام از این اتفاق‌ها بیوفتد. پس اگر اهل سفر کردن هستید از این ‌لیست‌های کاربردی غافل نشوید.

چک‌لیست

 

5- حواس‌پرت‌ها

بعضی از افراد حواس‌شان جمع است و خیلی کم ممکن است موضوعات مهم را از خاطر ببرند. اما بعضی دیگر دقیقا مخالف این دسته هستند و همه‌چیز را فراموش می‌کنند. چک‌لیست برای افرادی که تمرکزشان پایین است و به قول معروف سربه‌هوا‌ هستند، یک دوست بسیار خوب و مفید است.

 

6- خانه‌دارها

حتی خانم‌های خانه‌دار نیز به چک‌لیست نیاز دارند. شاید به نظرتان انجام کارهای منزل آسان باشد اما در واقع اینطور نیست. بهتر است برای فراموش نکردن امور منزل چک‌لیستی ساده طراحی کنید تا بتوانید به تمام کارهایتان رسیدگی کنید.

 

7- دانشجویان

یکی دیگر از قشرهایی که باید به فکر تهیه این لیست مفید باشند، دانشجویان‌اند. انجام پروژه‌ها و تاریخ تحویل آن‌ها از یاد می‌رود و برای عقب نماندن از درس‌ها بهتر است کارهایی که باید انجام شود، در دسته‌های گوناگون، طبقه‌بندی و مکتوب شوند.

بیشتر بخوانید: مزیت‌های منحصربفرد استفاده از چک لیست

 

8- پزشکان

نجات جان افراد مهم‌ترین موضوع است و به همین خاطر پزشکان نباید از تهیه چک‌لیست‌های پزشکی غافل شوند. ممکن است دیده باشید که پرستار قبل از حضور پزشک، شرایط بیمار را می‌سنجد و در لیستی یادداشت می‌کند. این لیست همان چک لیست است که در امور پزشکی، بسیار حیاتی است.

چک‌لیست

 

سخن آخر

با خواندن توضیحات بالا به این نتیجه خواهید رسید که مهم نیست به چه کاری مشغولید و تخصص‌تان چیست. همه ما با هر حرفه ای، برای بهبود عملکرد خود در کار و زندگی شخصی، به استفاده از چک‌لیست‌ها نیاز داریم. پس وقت را تلف نکنید و همین الان یک چک‌لیست مناسب برای خود تهیه کنید.

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

مطالب مرتبط