این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد چک لیست ها کاملا محفوظ می باشد

قدرت چک لیست ها و تأثیر شگف انگیز آن‌ها روی کسب‌وکار شما!

قدرت چک لیست ها و تأثیر شگف انگیز آن‌ها روی کسب‌وکار شما!
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/07/17 0 نظر

چک لیست‌ها می‌توانند انقلابی در سطح بهره‌وری ما و نحوه انجام کارها ایجاد کنند. هدف از هر چک لیستی این است که کار و زندگی خود را آسان‌تر سازید! بی شک هنگامی که کلمه «چک لیست» را می شنوید، لیست کارهای روزانه و هفتگی خود به ذهنتان می‌رسد. شاید درست کردن لیستی از کارهایی که باید انجام دهید، برایتان خسته‌کننده به نظر برسد. با این حال، نباید قدرت چک لیست ها را نادیده بگیرید و باید بدانید که یک چک لیست می‌تواند به شما در پیشرفت در دنیای پیچیده و مدرن امروزه کمک بزرگی کند.

افراد زیادی وجود دارند که قدرت چک لیست ها را نادیده می‌گیرند و همین امر نیز می‌تواند باعث عدم موفقیت آن‌ها شود. در مقابل، افرادی وجود دارند که با استفاده از چک لیست ها به موفقیت‌های بالایی رسیده‌اند و همه کارهای خود را به خوبی و در زمان مقرر انجام داده‌اند. می‌توان مزایای چک لیست ها را در 5 مورد عنوان کرد که عبارتند از:

1. چک لیست ها می‌توانند انقلابی در سطح بهره‌وری ما و نحوه انجام کارها ایجاد کنند.

2. چک لیست ها، یک روش فوق‌العاده ساده، برای پیگیری موارد هستند.

3. چک لیست ها تضمین می‌کنند که شما هرگز از اصول اولیه صرف‌نظر نکنید.

4. چک لیست ها شما را منظم نگه می‌دارند.

5. چک لیست ها به شما امکان می‌دهند تا روی همه موارد مهم باهم تمرکز کنید.

 

چرا از چک لیست ها استفاده می‌کنیم؟

چک لیست ها برای فرآیندهای تجاری

در زمینه فرآیندهای تجاری، ما به جای بررسی موارد در لیست کارهای انجام‌شده، در لیست‌های بررسی فرآیندها بحث می‌کنیم. با یک چک لیست مرتبط با یک فرآیند، تمام مراحل یا کارهایی که برای تکمیل یک فعالیت یا یک فرآیند لازم است را یادداشت می‌کنید. در این صورت، لیست کارها تغییر نمی‌کند و این بدان معنی است که هربار می‌خواهید آن فعالیت یا فرآیند خاص را انجام دهید، می‌توانید از همان چک لیست استفاده کنید. پس از اتمام موارد قبلی و مشخص شدن کارهای اضافی، در لیست‌های انجام کارتان می‌توانید موارد جدیدی را اضافه کنید.

 

مفاهیم کلیدی فهرست

احتمال فراموش کردن فعالیت‌های کلیدی خیلی بالا است. در بسیاری از موارد، نه تنها باید مجموعه‌ای از مراحل را طی کنید، بلکه این کارها باید به ترتیب خاصی انجام شوند. چک لیست ها ابزاری ساده هستند که می‌توانند به بهبود اثربخشی افراد یا تیم‌هایی که کارهای پیچیده‌ای را انجام می‌دهند، کمک کنند.

یک چک لیست به شما اطمینان می‌دهد که مراحل مهم یک کار فراموش نشود.

شاید اصلی‌ترین و مطمئناً شناخته‌شده‌ترین کار در لیست‌های چک لیست، مانیفست چک لیست توسط آتول گاووند است. نویسنده آن، یک جراح است که تشخیص داد لیست‌های چربی می‌تواند برای مراقبت از بیمار در جایی که تعداد زیادی از کارمندان در این فرآیند حضور دارند، مفید باشد و هرکدام وظایف مختلف و با مسئولیت‌های مختلفی را انجام می‌دهند. گاووند طی یک مطالعه تحقیقاتی، یک چک لیست ساده را به تعدادی از بیمارستان‌ها معرفی کرد و مرگ‌ومیر بیماران، 47 درصد کاهش یافت.

The power of checklists

بیشتر بخوانید: هنر چک لیست در موفقیت

 

مثال‌هایی برای استفاده از چک لیست ها

بگذارید با دو مثال ساده قدرت چک لیست ها را به شما نشان دهیم:

هواپیماها

خلبانان قبل از هر مسافرت باید چک لیست را تکمیل کنند.

ناسا

اگر تاکنون به راه‌اندازی شاتل در ناسا فکر کرده باشید، متوجه می‌شوید که کنترل‌کننده‌ها از طریق یک چک لیست، مشغول کار هستند که تضمین می‌کند تمامی مأمویت‌های آن‌ها تحت کنترل هستند. با این مثال درمی‌یابیم که ناسا به قدرت چک لیست ها پی برده و از آن برای موفقیت در کارهایش استفاده می‌کند.

 

مزایای چک لیست ها

1. چک لیست ها این اطمینان را می‌دهند که کارهای مهم و کلیدی در موقع مقرر انجام می‌شوند. حتی اگر یک کار بسیار ساده باشد، باز هم امکان فراموش شدن آن وجود دارد و شاید به نظر کار کوچکی بیاید، اما در واقع همین مورد کوچک ممکن است باعث اشتباه پیش رفتن تمام کارهای مهم شود. 

2. با داشتن چک لیست، مجبور می‌شوید کارهایی را که در لیست از پیش تعیین‌شده، انجام دهید و این مسئله از فراموش شدن فعالیت‌ها جلوگیری می‌کند.

3. چک لیست ها، ذهن را از یادآوری تکمیل مراحل لازم و نگرانی از احتمال فراموش‌شدن انجام کاری رها می‌کنند.

4. با چک لیست ها می‌توانید در زمان خود صرفه‌جویی کنید. وجود مراحل نوشته‌شده باعث می‌شود تا آن‌ها را راحت‌تر دنبال کنید و بی شک خطاهای کمتری پیش می‌آیند. بنابراین از اتلاف وقت برای رفع مشکلات جلوگیری می‌شود.

5. لیست‌های چک لیست، نظم و سازگاری را ارائه می‌دهند. 

6. قدرت چک لیست ها در بهبود بخشیدن بهره‌وری است. 

The power of checklists

بیشتر بخوانید: چطور می‌توانید با چک لیست‌ها به کسب‌‌و‌کار خود سرعت بخشید

 

 انواع چک لیست ها

به گفته دانیل بورمن از بوئینگ که توسط گاووند بررسی شده، دو نوع چک لیست وجود دارد:

1. بخوانید و انجام دهید: شما در این نوع از چک لیست ها، هر مرحله از کار را می‌خوانید و سپس آن‌ها را به ترتیب انجام می‌دهید و آن‌ها را هنگام انجام کار بررسی می‌کنید.

2. تأیید: وقتی مرحله چک را طی می‌کنید، چند مرحله از کار را از روی حفظ انجام می‌دهید تا زمانی که به یک نقطه مکث تعریف‌شده برسید و تأیید کنید که هر مرحله انجام شده است.

 

ایجاد چک لیست

اطمینان حاصل نمایید که از قدرت چک لیست برای مهم‌ترین کارهای خود استفاده می‌کنید تا کارتان موفق باشد. در نظر داشته باشید که چک لیست شما باید منحصراً برای خودتان باشد و با یک تیک یا بله یا خیر، تک تک موارد موجود در لیست را انجام دهید. پس از ایجاد چک لیست، آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید نتایج مورد نیازتان را ارائه می‌دهد. در صورت لزوم، از شخص دیگری بخواهید که از چک لیست‌تان استفاده کرده و تأیید کند که می‌تواند با موفقیت از آن برای تکمیل فعالیتش استفاده نماید. حواستان باشد که چک لیست شما باید ساده، با توصیفات کوتاه، دقیق و آسان و فضایی برای علامت‌گذاری کامل موارد باشد. در نهایت، یک چک لیست ایده آل، باید کوتاه و ساده باشد.

The power of checklists

بیشتر بخوانید: کنترل فرآیند تیم با چک لیست ها می‌تواند شما را به موفقیت برساند!

 

نتیجه‌گیری

پس از مطالعه این مطلب، بی شک متوجه شدید که نباید قدرت چک لیست ها را نادیده بگیرید. با استفاده از چک لیست ها می‌توانید کارهای خود را طبق برنامه‌ریزی، دقیق و راحت پیش ببرید و پروژه‌هایتان را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. چک لیست ها، شما را در رسیدن به هدفتان یاری خواهند کرد. بنابراین همین حالا، بنشینید و لیست مخصوص خود را ایجاد کنید.

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات