این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد چک لیست ها کاملا محفوظ می باشد

موفقیت در ورزش با چک لیست

موفقیت در ورزش با چک لیست
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/03/25 0 نظر

چک لیست ابزاری قدرتمند برای انجام انواع فعالیت‌ها است که موارد کاربرد آن بسیار وسیع می‌باشد. یکی از مواردی که چک لیست در آن نقش مهمی ایفا می‌کند، ورزش است. چک لیست در ورزش به نوع نرمش‌ها و تمرین‌ها، جهت می‌دهد و باعث برنامه‌ریزی درست و رسیدن به موفقیت می‌شود. در این مقاله قصد داریم تمام نکات مهم در مورد نقش و چگونگی عملکرد چک لیست برای موفقیت در ورزش را بررسی و برای شما بازگو کنیم. با ما همراه باشید تا شما نیز بتوانید با داشتن اطلاعات کافی و به کار گیری چک لیست مناسب خود، به موفقیت در ورزش دست یابید. 

آیا چک لیست می‌تواند نقش مؤثری در ورزش داشته باشد؟ پاسخ سؤال این است که چک لیست تقریباً در تمام اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدتی که در زندگی برای خود در نظر می‌گیریم، می‌تواند به عنوان یک عامل بسیار مؤثر و تسهیل‌کننده عمل کند. برای درک بهتر این موضوع اجازه دهید از تعریف چک لیست شروع کنیم. چک لیست در واقع فهرستی از فعالیت‌ها و ویژگی‌های آنها است که باعث می‌شود این فعالیت‌ها به کارهای کوچک‌تر تقسیم شوند تا اطمینان داشته باشیم که هیچ یک از جزئیات و نکات مهم فعالیت از قلم نیفتاده و در زمان مناسب خود و با ترتیب درست انجام شده‌اند. 

از موارد متنوعی که چک لیست در اجرای آنها نقش مهمی دارد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. 
• چک لیست به عنوان راهنمای انجام کار که توسط سازمان‌ها در اختیار مراجعین قرار می‌گیرد.
• چک لیست به عنوان وسیله‌ای برای کنترل کیفیت.
• چک لیست به عنوان ابزرای برای مشورت و نگاه همه جانبه به موضوع.
• چک لیست ابزاری برای کنترل کارها در شرکت‌ها و سازمان‌ها.

با توجه به تعریف چک لیست و موارد استفاده آن به سادگی می‌توان فهمید که این ابزار ساده قادر است از برنامه‌های تحصیل یک کودک مدرسه‌ای تا برنامه‌های کلانتر اجرایی و دولتی را سازماندهی کند و در موفقیت آنها نقش مهمی داشته باشد. 

بنابراین واضح است که چک لیست در ورزش نیز می‌تواند به عنوان یک ابزار قدرتمند عمل کند و طعم شیرین موفقیت را به ورزشکاران بچشاند. 


نحوه تهیه چک لیست برای موفقیت در ورزش

چک لیست موفقیت در ورزش به عوامل زیادی بستگی دارد. برای تهیه این چک لیست باید پاسخ این سؤالات مشخص باشد: آیا شما یک ورزشکار مبتدی/حرفه‌ای هستید؟ آیا می‌خواهید در خانه/باشگاه تمرین کنید؟ آیا تحت نظر مربی هستید؟ سن شما چقدر است؟ چند ساعت در روز ورزش می‌کنید؟ هدف کوتاه مدت و دراز مدت شما از ورزش چیست؟ 

چک لیست برای ورزش نیز می‌تواند توسط خود فرد یا یک نهاد خاص مشخص شود. به عنوان مثال، مرکز بهداشت استان اصفهان چک لیستی را به منظور استقامت قلبی عروقی و ترکیب بدنی دانش‌آموزان تهیه کرده و از والدین خواسته در انجام تمرینات در منزل که توسط مربی اعلام می‌شود، آنها را همراهی کرده و اطلاعات را در جدول ثبت کنند. در این چک لیست 10 دقیقه برای گرم کردن بدن، 10 دقیقه برای تمرین‌های مهارتی، 10 دقیقه برای تمرین استقامت قلبی عروقی، 3 دقیقه درازنشست و استراحت، 10 دقیقه بازی آزاد و 10 دقیقه برای سرد کردن بدن در نظر گرفته شده و از والدین درخواست شده که اگر دانش‌آموز هر کدام از این تمرینات را به درستی انجام داد، با علامت تیک مشخص کنند و تاریخ و امضای هر روز را ثبت کنند. 

نمونه دیگر چک لیست، امنیت ورزشی کودکان است که برای والدین یک کشور خارجی طراحی شده و در آن آمده است که:
• من فرزندم را نزد پزشک برده‌ام تا تست ارزیابی فیزیکی قبل از فعالیت‌های ورزشی انجام شود.
• مربی فرزند من اطلاعات اضطراری مانند شماره تماس، اطلاعات پزشکی و اطلاعات مربوط به آلرژی او را دارد.
• من درباره نشانه‌های آسیب آگاهی دارم و مطمئن هستم مربی فرزندم نیز آنها را می‌داند.
• اطمینان دارم که هم مربی و هم فرزندم به اهمیت استراحت در طول تمرین‌ها واقف هستند.
• من حتماً در کیف فرزندم بطری آب می‌گذارم و او اهمیت نوشیدن آب قبل از تمرین را می‌داند.
• مربی فرزند من حتماً در طول تمرینات زمان‌هایی را برای نوشیدن آب در نظر می‌گیرد.
• فرزند من تجهیزات مناسب برای ورزش خود را همراه دارد. من با مربی نیز صحبت کرده‌ام که حتماً فرزندم لباس‌های مناسب در طول تمرین بپوشد.

تصور کنید وقتی والدین این چنین به جزئیات ورزش فرزندان خود آگاه هستند و با استفاده از چک لیست به تک تک نکات مهم اهمیت می‌دهند و نیز با مربی در ارتباط هستند، فرزندان آنها تا چه اندازه می‌توانند محیط ورزشی کاملاً استاندارد را تجربه کنند و تا چه اندازه شور و نشاط و موفقیت آنها بالاتر می‌رود.

این نوع چک لیست‌ها معمولاً توسط سازمان‌ها و نهاد‌های مربوط تعیین می‌شوند و نقش بسیار مهمی در موفقیت در ورزش ایفا می‌کنند. 

هیچ کدام از ورزشکاران حرفه‌ای و مبتدی در هیچ کدام از رشته‌های ورزشی از این قاعده مستثنی نیستند. مربیان نیز برای انجام درست کارهای خود از این چک لیست‌ها استفاده می‌کنند. 

Success-in-sport-with-checklist

بیشتر بخوانید: هنر چک لیست در موفقیت

 

آیا می‌توانم برای خودم چک لیست بنویسم؟

این می‌تواند سؤال بسیاری از افرادی باشد که می‌خواهند در خانه ورزش کنند و قرار نیست به باشگاه یا یک محیط ورزشی بروند. پاسخ درست سؤال این است که شما می‌توانید این کار را انجم دهید، به شرطی که درباره فعالیت مورد نظر اطلاعات کافی داشته باشید. به عنوان مثال، فرض کنید می‌خواهید در یک ماه چربی دور شکم خود را آب کنید. ابتدا باید بدانید که وزن و قد شما دقیقاً چقدر است و می‌خواهید چه مقدار از این چربی آب شود؟ آیا آب کردن این مقدار چربی عملاً در یک ماه ممکن است؟ آیا خطرات پزشکی خاصی وجود دارد؟ بعد از اینکه به خوبی به این اطلاعات دسترسی پیدا کردید، می‌توانید به راحتی یک چک لیست استاندارد تهیه کرده و بر اساس آن ورزش خود را شروع کنید.
 

در چک لیست مورد نظر، زمان شروع ورزش، مدت زمان گرم کردن و سرد کردن بدن، انواع نرمش‌ها در طول روزهای هفته، نوع تغذیه و بسیاری از موارد دیگر کاملاً مشخص است. 

یک نکته مهم دیگر در مورد چک لیست این است که هر دفعه که شما جلوی یک فعالیت انجام‌شده تیک می‌زنید، یک نوع احساس رضایت و شادی به شما دست می‌دهد و باعث می‌شود هدفمندانه کار خود را دنبال کنید. این نوع فعالیت به شما اطمینان می‌دهد که بر اساس یک برنامه مشخص پیش بروید و حتماً نتیجه آن را خواهید دید. این موضوع به حفظ اراده شما و نیز تقویت آن کمک بزرگی می‌کند.

Success-in-sport-with-checklist

بیشتر بخوانید: چطور می‌توانید با چک لیست‌ها به کسب‌‌و‌کار خود سرعت بخشید


سخن پایانی

با توجه به توضیحات ارائه‌شده، به اهمیت نقش چک لیست در موفقیت ورزشی پی بردیم. قطعاً، ورزش نیز مانند هر فعالیت دیگری در زندگی نیاز به برنامه‌ریزی درست و تقسیم‌بندی نوع تمرینات به زمان‌ها و تعیین اهداف مشخص بستگی دارد که چک لیست به ما کمک می‌کند این برنامه‌ها را با سهولت دنبال کرده و اطمینان حاصل کنیم که تمام موارد ضروری را انجام داده‌ایم. حالا نوبت شما است تا با تهیه یک چک لیست مناسب و اصولی موفقیت در ورزش را تجربه کنید.
 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات