این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد چک لیست ها کاملا محفوظ می باشد

چطور می‌توانید با چک لیست‌ها به کسب‌‌و‌کار خود سرعت بخشید

چطور می‌توانید با چک لیست‌ها به کسب‌‌و‌کار خود سرعت بخشید
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/03/13 0 نظر

تقریباً همه ما از اهمیت داشتن چک لیست مطلع می‌باشیم و می‌دانیم که وجود این لیست باارزش می‌تواند برای انجام هر کاری مفید باشد. با این وجود، ایجاد چک لیست ممکن است زمان‌بر و خسته‌کننده به نظر برسد، اما بدون شک با این کار می‌توانید عملکرد کسب‌وکار خود را بهبود دهید و رخ دادن اشتباهات را به حداقل برسانید. شاید از خودتان بپرسید که چطور می‌توانید با چک لیست‌‌ها به کسب‌‌و‌کار خود سرعت بخشید. در این مطلب قصد داریم به بررسی اهمیت ایجاد چک لیست‌ها در جهت بهبود وضعیت کسب‌وکارتان بپردازیم.

چک لیست‌ها توانایی ایجاد انقلابی بزرگ در سطح بهره‌وری و نحوه کار ما را دارند. هدف هر چک لیست، فرآیند یا سیستمی، ساده‌تر کردن روند انجام کاری است، نه سخت‌تر کردن یا به هم ریختن آن. یکی از ویژگی‌های چک لیست خوب، دقیق‌بودن آن می‌باشد. این نوع لیست‌ها کارآمد هستند و در شرایط سخت نیز می‌توان از آنها به بهترین شکل استفاده کرد. البته فراموش نکنید که چک لیست‌ها معجزه نمی‌کنند و شما صرفاً با طراحی آنها به هدفتان نمی‌رسید یا کارهای‌تان به خودی ‌خود انجام نمی‌شوند. تنها کاری که آنها انجام می‌دهند، یادآوری کارها و مراحل مهم انجام کار است. زندگی با چک لیست‌ها می‌تواند همه کارها را برایتان ساده‌تر کند. اهمیت چک لیست‌ها را می‌توان در چهار مورد خلاصه کرد. این چهار مورد عبارتند از:

 

1- کاهش خستگی ذهن برای تصمیم‌گیری

چک لیست‌ها، خستگی ذهن در جهت انجام تصمیم‌گیری را کاهش می‌دهند. به این معنا که وجود آنها باعث می‌شود تا مجبور نباشیم هر آنچه که باید انجام شود یا ترتیب انجام کارها را به خاطر بسپاریم. در حقیقت با طراحی یک چک لیست شما یک حافظه جانبی برای خود ایجاد می‌کنید و به این ترتیب می‌توانید ذهن خود را بر انجام کاری متمرکز کنید، نه لیست کارهایی که باید انجام شوند. به عنوان مثال، اگر بر روی پروژه‌ای مشغول به کار هستید، می‌توانید پیش از شروع، چک لیستی از کارهایی که باید انجام شود و مراحل انجام کار را تهیه کرده تا مجبور نباشید در هر مرحله برای مرحله بعدی تصمیم‌گیری کنید. شما همچنین می‌توانید با چک لیست‌‌ها به کسب‌‌و‌کار خود سرعت دهید و از اتلاف وقت برای تصمیم‌گیری در مورد هر مرحله جلوگیری کنید.

 

2- حذف اشتباهات احتمالی

هیچ فردی دوست ندارد که در روند انجام کاری دچار اشتباه شود و نمی‌توانید کسی را پیدا کنید که کاری را صد در صد بدون اشتباه انجام دهد. وجود چک لیست، پتانسیل رخ‌دادن اشتباه را کاهش می‌دهد و می‌تواند به شما این اطمینان را بدهد که کارها در هر مرحله‌ای به طور درست و به جا انجام می‌شوند و چیزی از قلم نمی‌افتد. به عنوان مثال، اگر قصد شروع کاری بدون چک لیست را دارید، ممکن است برخی موارد که باید انجام دهید را فراموش کنید یا هر مرحله را در جای مناسب خود انجام ندهید. به این ترتیب احتمال بروز اشتباه یا فراموش کردن انجام کاری نیز بیشتر خواهد شد.

 

3- ایجاد انسجام در انجام کار

معمولاً همه ما در طول روز به چگونگی انجام یک کار فکر می‌کنیم و شاید مدام تغییراتی را در روش و مراحل انجام کاری ایجاد کنیم. این امر به خصوص در زمینه کسب‌وکار می‌تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد و سرعت آن را تا حد زیادی کاهش دهد. ایجاد یک چک لیست در شروع کاری و پیروی از آن باعث می‌شود تا ما مفروضات جزئی که در تمام طول روز به ذهنمان می‌رسند را پس بزنیم و کار را بر اساس چک لیستی که ایجاد کرده‌ایم، پیش ببریم.

در زمینه کسب‌وکار پیروی از چک لیست بسیار اهمیت دارد. به این معنا که اگر گروهی از افراد با سلایق و افکار مختلف بر روی یک پروژه مشغول به کار باشند، پیروی از چک لیست باعث می‌شود آنها از هر کاری که باید انجام دهند و اولویت آن آگاه باشند و با به کارگیری مفروضات و نظرات شخصی خود موجب ایجاد هرج‌ومرج و اتلاف وقت در پروژه نشوند. دستور‌العمل در رستوران می‌تواند یک مثال بسیار ساده در این زمینه باشد. اگر مدیر یک رستوران یک چک لیست اصلی طراحی کند، به نوعی هماهنگی میان پرسنل به وجود می‌آورد و کارکنان طبق سلیقه خود کاری را انجام نمی‌دهند. این امر در نهایت باعث ایجاد انسجام و یکپارچگی در سطح رستوران می‌شود.

 

4- تضمین انجام کار

چک لیست‌ها احتمال بروز خطا را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهند. چک لیست‌ها نشان می‌دهند چه کارهایی باید انجام شوند، کدام موارد انجام شده‌ و چه کارهایی هنوز انجام نشده‌اند. این امر باعث می‌شود تا چیزی از قلم نیفتد.

How-to-speed-up-your-business-with-checklist

بیشتر بخوانید: زندگی با چک لیست یا بدون چک لیست؟

 

مزایای ایجاد چک لیست برای کسب‌وکار

 

1- سازماندهی

چک‌لیست‌ها به ما کمک می‌کنند تا با پیروی از آنها در کار خود سازماندهی بیشتری داشته باشیم.

 

2- ایجاد انگیزه

وجود چک‌لیست‌ها به ما برای تکمیل کارها انگیزه می‌دهند. از آنجا که چک لیست‌ها می‌توانند ما را به موفقیت نزدیک‌تر کنند، تکمیل آنها با توجه به نتایج مثبت پیش‌رو، می‌تواند انگیزه ما را برای انجام کارها دوچندان کند.

 

3- ایجاد بهره‌وری

با داشتن چک لیست، شما می‌توانید کارهای روزانه کسب‌وکار خود را به شکلی سریع‌تر، کارآمد‌تر و با اشتباهات کمتر انجام دهید. وجود چک لیست باعث می‌شود وقت خود را صرف فکر کردن در مورد کارهای تکراری و روزمره تجارت خود نکنید و آنها را سریع‌تر به انجام برسانید.

 

4- ایجاد خلاقیت

چک لیست‌ها به شما اجازه می‌دهند تا ذهن خود را به خاطر برنامه‌ریزی برای کارهای تکراری به صورت روزانه درگیر نکنید. وجود چک لیست برای کارهای تکراری باعث می‌شود استرس شما در مورد فراموش کردن انجام کارها تا حد زیادی کاهش پیدا کند و ذهن‌تان آسوده‌تر باشد. به این ترتیب شما نه تنها زمان بیشتری برای تفکر در مورد مسائل مهم‌تر خواهید داشت، بلکه می‌توانید با خلاقیت بیشتر به دنبال راه‌های جدید برای شکوفایی کسب‌وکارتان باشید. 

 

5- ایجاد اولویت‌بندی

با طراحی چک‌لیست بر اساس کارهایی که در اولویت قرار دارند می‌توانید با اطمینان بیشتری به کارهای خود برسید. به این معنا که در ابتدا وقت خود را برای انجام کارهایی صرف خواهید کرد که اولویت بیشتری دارند و حیاتی‌تر هستند. در نهایت چنین کاری می‌تواند استرس شما را تا حد زیادی کاهش دهد و نوعی آسودگی و اطمینان خاطر برای شما فراهم آورد.

 

6- رسیدن به تعالی

همانطور که پیش‌تر هم گفتیم وجود چک لیست، ما و کسب‌وکارمان را به موفقیت نزدیک‌تر می‌کند. در نهایت با رسیدن به موفقیت در کار خود به تعالی نیز می‌رسیم. برای مثال، اگر یک فروشگاه آنلاین دارید، رسیدن به تعالی برای شما به معنای به دست آوردن مشتریان بیشتر و در نهایت افزایش فروش است. علاوه بر این، چک‌ لیست‌ها به ما این امکان را می‌دهند تا در ارائه خدمات به مشتریان‌مان به طور مؤثرتری عمل کنیم.  با اطمینان از ارائه خدمات برتر به مشتریان‌مان می‌توانیم به چشم انداز مشتری برتری، دست پیدا کنیم و ارزش برند خود را بهبود بخشیم.

How-to-speed-up-your-business-with-checklist

بیشتر بخوانید: راهنمای برنامه‌ریزی سفر با کمک چک‌لیست

 

سخن آخر

استفاده از چک لیست تضمین می‌کند که شما چیزی را فراموش نخواهید کرد. بنابراین، اگر می‌خواهید کارهایتان، به خصوص کارهای روزمره و تکراری به نحو احسن و به جا انجام شوند، از چک‌ لیست استفاده کنید. دلیل کارآمد بودن چک لیست‌ها کاملاً واضح است: انسان‌ها به سادگی می‌توانند مواردی را فراموش کنند و حتی دچار اشتباه شوند، اما با استفاده از چک لیست شما می‌توانید تضمین کنید که چیزی را فراموش نخواهید کرد و کمتر دچار اشتباه خواهید شد. حال که متوجه شدید چطور می‌توانید با چک لیست‌ها به کسب‌‌و‌کار خود سرعت دهید، همین امروز برای تجارت خود یک چک لیست طراحی کنید.

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات